آیت نجفی

آیت نجفی

Ayat Najafi

متولد : 1355/07/01 - سن : 46
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران
خانواده :

آیت نجفی

آیت نجفی کارگردان تئاتر و سینما، فیلم نامه نویس، نمایشنامه نویس و تهیه کننده ساکن برلین است. وی فرزند دوم محمدعلی نجفی معمار، فیلم نامه نویس و کارگردان است. او تا کنون موفق به دریافت جوایز متعدد بین المللی شده است از جمله جشنواره بین المللی فیلم برلین، اوت فست برای فیلم فوتبال سربسته و جشنواره بین المللی فیلم مونترال برای فیلم آواز بی سرزمین شده است. اولین تئاترش با نام «نیمروز خواب آلود در سال ۱۳۸۰ در فرهنگسرای نیاوران تهران اجرا شد. در سال ۱۳۸۲ آتلیه آرتا را بنیان گذاشت و در زیر مجموعه آن به ساخت فیلم های کوتاه تجربی و تئاتر پرداخت.

وی در سال ۱۳۸۵ به آلمان رفت و به کارگردانی تئاتر و فیلم ادامه داد. وی همچنین مهمان علمی دانشگاه برلین بود و چند مقاله علمی تئاتر نوشت. در سال ۱۳۸۷ اولین مستند بلند سینمایی او، فوتبال سربسته با کارگردانی مشترک دیوید آسمان جایزه بهترین فیلم مستند برلیناله در سال ۱۳۸۷ و «جایزه اروپا» را در سال ۱۳۸۸ به دست آورد. در سال ۱۳۸۹ نمایش «تهران بانو» را نوشت و کارگردانی کرد و در برلین روی صحنه برد. در این نمایش هفت بازیگر از ملیت های مختلف هنرنمایی کردند.

آواز بی سرزمین دومین مستند بلند سینمایی اوست که در سال ۱۳۹۳ ساخته شد و تاکنون در بیش از ۷۰ فستیوال بین المللی پذیرفته شده و موفق به کسب ۱۳ جایزه شده است.