مهدی مهدوی کیا

مهدی مهدوی کیا

Mehdi Mahdavikia

متولد : 1356/05/02 - سن : 44
محل تولد : ایران - مرکزی - اراک

مهدی مهدوی کیا

مهدی مهدوی کیا بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و سفیر کنونی قاره آسیا در فوتبال پایه است. مهدوی کیا اصالتا اراکی است و آهل روستای چشمه خورزن است. او در باشگاه های بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم و هامبورگ، اینتراخت فرانکفورت، استیل آذین و داماش گیلان بازی کرده است. او در سال ۲۰۰۳ از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا شناخته شد. هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی داده بودند.مهدوی کیا در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ و در فینال جام حذفی از فوتبال خداحافظی کرد.

او دو بار در فصل های ۲۰۰۳ – ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ – ۲۰۰۳ از سوی هواداران هامبورگ به عنوان بهترین بازیکن این تیم انتخاب شد و یک بار هم از سوی نشریه معتبر کیکر عنوان بهترین بال راست بوندسلیگا را به دست آورد. از دیگر افتخارات ورزشی مهدوی کیا انتخاب در لیست ۱۱ نفره تیم منتخب قرن هامبورگ در کنار بازیکنان بزرگی مانند فان در فارت می باشد که در جشن ۱۲۵ سالگی هامبورگ از طرف این باشگاه اعلام گشت.

مهدوی کیا در نظرخواهی فدراسیون بین المللی آمار و تاریخ فوتبال جهان در ابتدای سال ۲۰۱۰ به عنوان بیست و هفتمین بازیکن محبوب جهان انتخاب شد.از او به عنوان موفق ترین لژیونر ایرانی نام می برند.