آرش رستگار

آرش رستگار

Arash Rastegar

متولد : 1352 - سن : 49
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران

آرش رستگار

آرش رستگار ریاضیدان، معلم، مولف و محقق، استادیار و عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف و مولف کتب درسی ریاضیات در سطوح دبستان تا دبیرستان است. او مولف بیش از سی عنوان کتاب و بیش از صد عنوان مقاله در زمینه های ریاضی، آموزش ریاضی، فلسفه ریاضی، فلسفه علم، تعلیم و تربیت، انسان شناسی و الهیات می باشد. وی جهت ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون رفت و در آنجا تحت نظارت اندرو وایلز موفق به اخذ مدرک دکترای ریاضیات در ۲۴ سالگی گردید و به تحقیق و مطالعه در زمینه هندسه جبری و نظریه اعداد پرداخت.

وی در ۲۵ سالگی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف شد. آرش رستگار اولین المپیادیی است که پس از پایان تحصیلات در خارج از کشور، به وطنش بازگشت. وی جوانترین کسی بوده است که با مدرک دکترا به عضویت هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمده است. بعد از بازگشت به آموزش ریاضی، فلسفه ریاضی، فلسفه علم و الهیات نیز علاقمند شد. وی از سال 2014 به دانشگاه پرینستون بازگشت و از اوت 2016 به انستیتو تحقیقات پیشرفته در پرینستون پیوست. دکتر مهدی گلشنی در ویدئویی (هرچند غیررسمی) جداشدن او از دانشگاه شریف را در پی عدم ارتقا مبتنی بر تولید مقالات دانست و وابستگی ارتقای اعضای هیات علمی به مقالات را نقد کرد. او در جولای 2019 بازگشت و مجددا در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد.

این فیلسوف علم و فیلسوف ریاضی،هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف (دانشکده ریاضی) و استاد مدعو گروه فلسفه علم این دانشگاه مشغول به کار است.ازکتب فلسفی او می توان. «اندیشه ریاضی در بستر تاریخ تمدن» و «فلسفه زمان»، «رهیافتی اسلامی به فلسفه علم»، «مدخلی انسان شناسانه به فلسفه علم و فلسفه تعلیم و تربیت»، «تاویل در ریاضیات و علوم طبیعی» را نام برد. او مولف مقالاتی در زمینه فلسفه ریاضی و فلسفه علم نیز می باشد. وی از طراحان وبسایت دانشگیتی می باشد.