احمد مجتهدی تهرانی
مرحوم احمد مجتهدی تهرانی

آیت الله احمد مجتهدی تهرانی

Ahmad Mojtahed Tehrani

متولد : 1302/07/09
تاریخ فوت : 1386/10/23 - ( 15 سال پیش ) (در سن 84 سالگی)
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران
محل دفن : ایران - تهران - تهران

احمد مجتهدی تهرانی 

احمد مجتهدی تهرانی زاده ۹ مهر ۱۳۰۲ در تهران است. روحانی، مجتهد شیعه و استاد حوزه علمیه تهران بود. در سال ۱۳۲۱ شمسی و در سن ۱۹ سالگی به کسوت روحانیت درآمد و قبل از آن در بازار تهران مشغول به کار بود، از آنجا که پدرش مخالف طلبگی وی بود، سال ها با سختی، در لباس روحانیت به تحصیل علم پرداخت. بعدها نه تنها پدر راضی شد بلکه بر وجود چنین فرزندی در نزد خویشان و نزدیکان و در اجتماع افتخار می کرد.

وی پنج سال بعد یعنی در سال ۱۳۲۶ شمسی و در سن ۲۴ سالگی ازدواج کرد. احمد مجتهدی در ضمن تحصیل، به تدریس کتب حوزوی هم می پرداخت.وی به دلیل مشکلاتی قادر به بچه دار شدن نبود و به همین علت در اواخر عمر، کودکی را به فرزند خواندگی قبول کرد.وی در سالهای آخر عمر از مشکلات تنفسی و قلبی رنج می برد، سرانجام در ۲۳ دی ۱۳۸۶ در سن ۸۴ سالگی در بیمارستان بازرگانان تهران درگذشت.پیکر مطهّر این روحانی وارسته در حوزه علمیّه مجتهدی به خاک سپرده شد. او با تلاش تجار و مردم، توانست حوزه علمیه فعلی را که در تهران خیابان ۱۵ خرداد شرقی، کوچه شهید مرتضی کیانی، کوچه مسجد آقا واقع است تاسیس کند. در این حوزه هر سال مراسم عمامه گذاری با حضور وی برگزار می شد.

تالیفات

  • کتاب چهار رساله که شامل مباحثی پیرامون ۱.گناهان کبیره ۲.محرم و نامحرم ۳. ارث ۴. احکام غیبت می باشد.
  • کتاب های زیادی از توصیه ها و سخنرانی های وی توسط برخی افراد جمع آوری و چاپ شده است. از جمله آن می توان به آداب الطلاب، در محضر مجتهدی، چهل حدیث، بدیع الحکمه یا لطایف حکیمانه، اخلاص گنج سعادت، مودب آداب، طریق دوست اشاره کرد.

منابع:

https://www.porseman.com/article/زندگی-%E2%80%8Cنامه-آیت-%E2%80%8Cالله-احمد-مجتهدی-تهرانی-رحمه-الله/140356
https://fa.wikipedia.org/wiki/احمد_مجتهدی_تهرانی