امید بنکدار

امید بنکدار

Omid Bonakdar

متولد : 1348/04/02 - سن : 53
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران

امید بنکدار

امید بنکدار کارگردان،فیلم‌نامه‌نویس،تدوین‌گر و نقاش است.او فعالیتش را در حوزه تجسمی با نقاشی آغاز کرد و تکنیک­‌های آبرنگ را نزد هما افتخار(غفارزاده)و جمال­‌الدین خرمی نژاد آموخت. استاد سیاوش کسرایی تاثیر عمیقی بر نگاه او به نقاشی و حوزه‌ی تجسمی گذاشت.پس از آن برای آموزش و تجربه­‌ی یک کار خلاقه­‌ی گروهی که با حوزه­‌ی تجسمی  درارتباط باشد به مرکز اسلامی آموزش فیلم سازی (باغ فردوس) رفت تا دوره‌ی طراحی صحنه را بگذراند. این مرکز بعدها تعطیل و به موزه­‌ی سینما تبدیل شد. او پس از گذراندن دوره­‌ی طراحی صحنه و لباس نزد ایرج رامین‌فر شیفته­‌ی سینما شد.

در همان دوره او فعالیتش را در مطبوعات با دوست و هم دوره‌­ی دوران آموزشش کیوان علی­‌محمدی آغاز کرد و با نشریات مختلفی مانند نقد سینما، ماهنامه­‌ی فیلم و ماهنامه­‌ی زنان همکاری کرد و پس از آن تیم دونفره­‌شان شروع به ساخت فیلم­‌های کوتاه، تجربی و مستند کردند تا اولین فیلم بلندشان شبانه ساخته شد.چشم اندازهای سیاوش آباد اولین ساخته­‌ی مستند او جوایز زیادی را از جشنواره­‌های مختلف دریافت کرد و در معرفی دو فیلمساز جوان تاثیر گذاشت. این فیلم  نوعی ادای دین و احترام به استادش سیاوش کسرایی است که یک سال پس از ساخت آن از دنیا رفت.امید بنکدار همکاری­‌اش را با کیوان علی­‌محمدی ادامه داد و تاکنون دو فیلم کوتاه، دو ویدیو آرت، دو فیلم تجربی، هشت فیلم مستند، یک مجموعه ی تلویزیونی و چهار فیلم سینمایی در کارنامه دارد که بیشتر آن­ها به­‌طور مشترک با کیوان علی­‌محمدی ساخته شده اند. علی اکبر حیدری نویسنده­‌ی جوان از سومین فیلم آن­ها- ارغوان به تیم دو نفره­‌ی آن­‌ها دعوت شد و از آن پس در زمینه­‌ی فیلم‌نامه‌نویسی با بنکدار و علی­‌محمدی همکاری داشته است.

همکاری با ستاره‌های سینما حتی در فیلم‌های مستند، تجربه‌گرایی و رویکرد به سینمای تجربی، کارکردن روی قاب‌بندی و نورپردازی و شاخصه‌های بصری فیلم، توجه به مسایل زنان، پژوهش در گرامر و زبان سینما و اهمیت به فرم از شاخصه‌های فیلم‌های امید بنکدار است.

سریال های امید بنکدار

# نام سریال ساخت کارگردان
1

1391کیوان علیمحمدی / امید بنکدار
# نام سریال ساخت کارگردان
1

1391کیوان علیمحمدی / امید بنکدار