داریوش مهرجویی
مرحوم داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی

Dariush Mehrjoui

متولد : 1318/09/17
تاریخ فوت : 1402/07/23 - ( 0 سال پیش ) (در سن 83 سالگی)
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران
خانواده :

داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی فیلم ساز، رمان نویس و مترجم است. مهرجویی از چهره های برجسته سینما به شمار می رود و از چهره های اصلی موج نو سینما است. مهرجویی با ساخت فیلم گاو در سال ۱۳۴۸ نگاه ها را متوجه سینما کرد و به موج نوی سینما شکل داد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ مدتی مهاجرت کرد، اما چند سال بعد بازگشت و به فیلم سازی پرداخت و عضو پیوسته فرهنگستان هنر شد.

براساس نتایج یک نظرسنجی درسال ۱۳۸۳، مهرجویی با آفریدن هفت شخصیت بیشترین شخصیت سینماییِ ماندگار را در سینما خلق کرده است. همچنین، شخصیت «هامون» در فیلمی به همین نام از مهرجویی، ماندگارترین شخصیت در تاریخ سینما دانسته شده است. مهرجویی بارها جزء برترین فیلمسازان تاریخ سینما انتخاب شده، از جمله در نخستین رای گیری مجله فیلم به سال ۱۳۶۷ و در رای گیری سال ۱۳۷۸ مجلّه دنیای تصویر و در نظرسنجی سال ۱۳۸۱ مجله نقد سینما. او در رای گیری ۱۳۹۸ مجله فیلم به عنوان بهترین کارگردان تاریخ سینما انتخاب شد.

او جوایز متعدد بین المللی دریافت کرده است که می توان به جایزه صدف طلایی بهترین فیلم جشنواره فیلم سن سباستین، سه جایزه ذکر ویژه و جایزه بخش نگاه نو و جایزه فیپرشی از جشنواره فیلم برلین، جایزه فیپرشی جشنواره بین المللی فیلم ونیز، و جایزه هوگو نقره ای جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو اشاره کرد. در آبان ۱۳۹۳ نیز در سفارت فرانسه در تهران از سوی سفیر فرانسه جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه به داریوش مهرجویی اهدا شد. او همچنین داور جشنواره های سینمایی زیادی بوده است. علاوه بر فعالیت در سینما، به نوشتن رمان و نیز ترجمه هم می پردازد. غیر از گاو، از دیگر فیلم های مهمّ وی می توان به اجاره نشین ها (پرفروش ترین فیلم ۱۳۶۶ )، هامون، سارا، پری، لیلا، درخت گلابی و سنتوری اشاره کرد.

فوت

صبح روز 23 مهر ماه 1402 با اطلاع دختر داریوش مهرجویی به پلیس قتل پدر و همسر پدرش را در زیبادشت مشکین آباد اطلاع داد.

شواهد حاکی از آن است که این قتل بر اثر جراحت ناشی از ضربات سلاح سرد از ناحیه گردن و اعضای بدن انجام شده است».

 

فیلم های داریوش مهرجویی

# نام فیلم ساخت کارگردان
1

فیلم بمانی

1380داریوش مهرجویی