رضا داوودنژاد
مرحوم رضا داوودنژاد

رضا داوودنژاد

Reza Davoodnejad

متولد : 1359/02/29
تاریخ فوت : 1403/01/13 - ( 0 سال پیش ) (در سن 43 سالگی)
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران
خانواده :

رضا داوودنژاد

رضا داوودنژاد بازیگر سینما و تلویزیون وی دارای یک خواهر بزرگتر به نام زهرا و یک برادر کوچکتر به نام علی دارد، دیپلم انسانی است و فعالیت سینمایی را با بازی در فیلم های پدرش علیرضا داود نژاد تجربه کرد.«بی پناه» (1365)، نخستین فیلم سینمایی رضا داوودنژادست. «مصائب شیرین»، نامش را بر سر زبان ها انداخت و نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد و دعوت برای حضور در جشنواره سینمایی فوکوئوکای ژاپن را برای رضا داوودنژاد به ارمغان آورد.
«بچه های بد»، حضور موثر او را در فیلم های پدرش به دنبال داشت. رضا داوودنژاد در این فیلم، فیلمنامه نویس، بازیگر، دستیار کارگردان و برنامه ریز بود. در «بانوی کوچک» (مهدی صباغ زاده) رضا داوودنژاد به عنوان بازیگری پول ساز به بدنه ی حرفه ای سینمای کشور معرفی شد و در مستند «روزگار ما» ساخته ی رخشان بنی اعتماد، او حضور در عرصه های روشنفکرانه ی سینمای ایران را تجربه کرد. بازی در مجموعه های تلویزیونی گوشه ای دیگر از دغدغه های هنری رضا داوودنژادست.
«چراغ جادو» نخستین آن و بازی در مجموعه ی سی قسمتی «پشت کنکوری ها» به کارگردانی پریسا بخت آور دومین تجربه اش در این زمینه است.وی در هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان در اصفهان یکی از اعضای هیئت داوران در بخش مسابقه سینمای ایران بوده است.

رضا داودنژاد بازیگر سینمای ایران، پس از چندین ماه درگیری با عفونت خونی بعد از پیوند کبد، در ۴۴ سالگی بدرود حیات گفت.

 

فیلم های رضا داوودنژاد

# نام فیلم ساخت کارگردان
1

فیلم بچه های بد

1379علیرضا داوودنژاد