علی محمد نوریان

علی محمد نوریان

Ali Mohammad Noorian

متولد : 1327 - سن : 73
محل زندگی : ایران - تهران - تهران

علی محمد نوریان

علی محمد نوریان (زاده بهمن ۱۳۲۷ در شمیران تهران)مدیر و سیاستمدار ایرانی است. علی محمد نوریان دیپلم ریاضی را در تهران گرفت. در رشته کارشناسی فیزیک کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۵5 فارغ التحصیل و پس از گذراندن مقطع کارشناسی ارشد، مشغول به کار شد. پس از انقلاب بیشتر به عنوان مدیر به فعالیت پرداخت. وی موفق به اخذ مدرک دکتری در دوره های مشترک دانشگاه صنعتی شریف گردید.

فعالیت کاری

از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۸۸ سمت های معاون استاندار لرستان، معاون وزیر راه و ترابری، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، رئیس سازمان هواشناسی کشور و مشاور رئیس جمهور ایران در امور هواشناسی و تغییرات اقلیمی و … را به عهده داشت. نوریان بیش از دو دهه رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاون وزیر راه بود. در سال ۱۳۸۸ با حکم وزیر راه وقت، از سمت ریاست سازمان هواشناسی بازنشست شد و به همین دلیل پست بین المللی وی در سازمان جهانی هواشناسی ملغی گردید و طی حکم محمود احمدی نژاد به سمت مشاور رئیس جمهور در زمینه هواشناسی و تغییرات اقلیمی منصوب شد.

با حکم عباس آخوندی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی و هواشناسی گردید. وی همچنین دارای سمت های بین المللی همچون عضو شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی (WMO) از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۰، معاون دوم سازمان جهانی هواشناسی (WMO) از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲، معاون اول سازمان جهانی هواشناسی (WMO) از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸ بوده است.

در فروردین ۱۳۸۷، علی محمد نوریان رئیس سازمان هواشناسی ایران در بازدید از یکی از ایستگاه های هواشناسی خبر وقوع خشکسالی و کاهش شدید بارندگی در زمستان ۱۳۸۶ را اعلام کرد. سازمان هواشناسی ایران از ادامه یافتن خشکسالی برای ۴ سال، یعنی تا پایان سال ۱۳۹۰ خبر داد.

در اسفندماه ۱۳۹۴ با حکم اکبر هاشمی رفسنجانی به سمت دبیرکل هیئت موسس دانشگاه آزاد انتخاب گردید و از اوایل اردیبهشت ۱۳۹۶ با حکم علی اکبر ولایتی به صورت موقت سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد. پس از انتصاب فرهاد رهبر به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مجدد به عنوان دبیرکل هیئت موسس و ناظر به امور رئیس دانشگاه مشغول گردید. وی قبل از آن معاون وزیر راه و ترابری و معاون اول سازمان جهانی هواشناسی (WMO) بوده است.

فعالیت علمی

نوریان رئیس هیئت امنا و عضو هیئت علمی دانشگاه شمال است و همزمان با فعالیت به عنوان رئیس سازمان هواشناسی ایران در پژوهشکده هواشناسی به عنوان استاد و مدرس همکاری داشته است.

مطالب پیشنهادی