غلامرضا مصباحی مقدم

آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم

Gholamreza Mesbahi Moghaddam

متولد : 1330/04/20 - سن : 73
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - خراسان رضوی - مشهد
محل زندگی : ایران - تهران - تهران
تحصیلات :

غلامرضا مصباحی مقدم

غلامرضا مصباحی مقدم در ۲۰ تیر ۱۳۳۰در مشهد به دنیا آمد.وی مجتهد و سیاستمدار اصولگرا، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادوار هفتم، هشتم و نهم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس کمیسیون امور زیربنایی و تولیدی این مجمع و نماینده مجلس خبرگان رهبری است.وی سطح خارج فقه و اصول را نزد آیات :فاضل لنکرانی، جعفر سبحانی، وحید خراسانی گذراند و به رتبه اجتهاد رسید. وی مدرس دوره های فقه و فقه الاقتصاد در حوزه و دانشگاه است. او موسس و رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران است. مصباحی مقدم در انتخابات میان دوره ای سال ۱۳۹۸ با کسب آرای لازم توانست به جمع نمایندگان خبرگان رهبری اضافه شود.

وی در سال ۱۳۶۲ در رشته اقتصاد کارشناسی ارشد گرفته و سه سال بعد به عضویت شورای عالی آموزش و پرورش درآمد که این عضویت تاکنون ادامه دارد. ریاست مرکز تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین ریاست گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم را می توان از دیگر فعالیت های علمی مصباحی مقدم در دهه ۶۰ ذکر کرد.

از جمله فعالیت های تحقیقاتی مصباحی مقدم دردهه ۷۰ می توان به مواردی چون ریاست دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷، معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق، عضویت در هیئت امنای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی دو دوره چهارساله و ریاست بر گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی دانشگاه ها از سال ۱۳۷۵ اشاره کرد که تاکنون ادامه دارد.

وی در سال ۱۳۷۸ به عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز درآمد. مصباحی هم اکنون سخنگوی مهم ترین حزب اصولگرایان، جامعه روحانیت مبارز است.

  • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حکم رهبری آیت الله سید علی خامنه ای
  • عضو جامعه روحانیت مبارز تهران
  • رئیس کمیته فقهی سازمان بورس
  • عضو ستاد تایید و گزینش هیئت علمی دانشگاه ها در وزارت علوم

 

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/غلامرضا_مصباحی%E2%80%8Cمقدم