فردوس کاویانی
مرحوم فردوس کاویانی

فردوس کاویانی

Ferdous Kaviani

متولد : 1320/07/03
تاریخ فوت : 1402/07/09 - ( 0 سال پیش ) (در سن 82 سالگی)
ملیت : ایران
تحصیلات :

فردوس کاویانی

فردوس کاویانی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ، وی همچنین در رشته شیمی در برلین تحصیل می کرد که آن را نیمه کاره رها کرد، بازی در تئاتر را از سال ۱۳۴۰ آغاز کرد و بازی در سینما را از سال ۱۳۴۹ با فیلم «تجاوز» به کارگردانی «حمید مصداقی» شروع کرد.وی در سال ۱۳۵۰ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته بازیگری و کارگردانی فارغ التحصیل شد. همچنین به مدت یک سال در کلاسهای بازیگری حمید سمندریان شرکت کرد. 

از معروفترین فیلم های او می توان به شهر قصه، اجاره نشین ها، بانو، میکس، سگ کشی و سریال های همسران و آژانس دوستی اشاره کرد. او آخرین اثر هنری اش را در سال ۱۳۹۳ اجرا کرد.

در ۲۶ تیر ۱۳۹۸ مراسم نکوداشت فردوس کاویانی در حالی در خانه سینمای ایران برگزار شد که او به دلیل کسالت در مراسم حضور نداشت.

بیماری

فردوس کاویانی پس از مدت زیادی دوری از محافل هنری، در جشن بازیگران تئاتر در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ با چهره ای لاغر و دستانی لرزان حضور یافت. وی که با گام هایی آرام می توانست راه برود و گویا از بیماری پارکینسون و ضعف شدید جسمانی رنج می برد، در شرایطی که سخن گفتن برایش سخت به نظر می رسید، فقط گفت: «امروز خیلی خوشحالم.»

در گذشت

فردوس کاویانی در ۹ مهر ۱۴۰۲ درگذشت.