فریدون شهبازیان

فریدون شهبازیان

Fereidoon Shahbazian

تحصیلات :

فریدون شهبازیان

فریدون شهبازیان موسیقی دان،آهنگساز و رهبر ارکستر اهل ایران است.با تشویق و راهنمایی پدرش حسین شهبازیان،به موسیقی گرایش پیدا کرد و در هنرستان عالی موسیقی به تحصیل موسیقی و فراگیری ساز ویلن پرداخت. نخستین معلم ویلن او عطاالله خادم میثاق بود که پس از چندی او را به معلم روسی خود سرژ خوتسیف معرفی کرد.وی تا پایان دوره ابتدایی نزد خوتسیف آموزش دید. پس از آن فراگیری ویلن را تا اخذ دیپلم نوازندگی این ساز،در کلاس های شبانه «لوئیجی پاساناری» که در آن زمان کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تهران بود ادامه داد.

وی در ۱۷ سالگی به عضویت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری درآمد پس از آن همکاری خود را با ارکستر گل های رادیو آغاز کرد.در آن هنگام ارکستر گل ها به رهبری روح الله خالقی و پس از او جواد معروفی فعالیت می کرد.در سال ۱۳۴۵رهبر گروه کر و ارکستر سمفونیک رادیو شد.شهبازیان در دهه ۶۰ آهنگسازی برای فیلم را نیز آغاز نمود.وی به همراه علی معلم دامغانی شورای موسیقی را در صدا وسیما تشکیل دادند که وظیفه نظارت و حمایت از موسیقی پاپ را به عهده داشت.وی هم اکنون بازنشسته صدا و سیما و جزو منتقدین موسیقی پاپ ایران می باشد.

آثار باکلام فریدون شهبازیان را خوانندگانی همچون:محمدرضا شجریان،عهدیه،علی اصغر شاه زیدی،عارف،سیمین غانم،الهه،علیرضا افتخاری،نادر گلچین،اکبر گلپایگانی،عبدالحسین مختاباد،حسام الدین سراج و محمد اصفهانی اجرا کرده اند.

سریال های فریدون شهبازیان - آهنگ ساز