فضل الله رضا
مرحوم فضل الله رضا

فضل الله رضا

Fazlollah Reza

متولد : 1293/10/10
تاریخ فوت : 1398/08/29 - ( 2 سال پیش ) (در سن 104 سالگی)
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - گیلان - رشت
محل دفن : کانادا

فضل الله رضا

فضل الله رضا مهندس برق،استاد دانشگاه، چهره ماندگار و سفیر بود. او رئیس پیشین دانشگاه تهران، دومین نایب التولیه دانشگاه صنعتی شریف، سفیر پیشین در یونسکو و کانادا بوده است. عنایت الله رضا  برادر کوچکتر او بود. در سال ۱۳۲۴ از دانشگاه کلمبیا در ایالت متحده آمریکا، کارشناسی ارشد و از دانشگاه پلی تکنیک نیویورک (امروزه مدرسه مهندسی تندن دانشگاه نیویورک)، دکتری گرفت. فضل الله رضا پس از محمدعلی مجتهدی گیلانی، دومین رئیس دانشگاه صنعتی شریف شد. او سال ها ساکن اتاوا در کانادا بود و در آبان ۱۳۹۲ برای صدسالگی اش،به تهران آمد.

فضل الله رضا با تایید و توصیه نامه دو استاد پایان نامه دکترای خود، در ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۴،عضو گروه مهندسی برق موسسه فناوری ماساچوست در بوستون آمریکا و از ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۷ عضو گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه سیراکیوس در نیویورک بود. او از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۱ در موسسه فناوری فدرال زوریخ، از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ در دانشگاه فنی دانمارک و از ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۳ در دانشگاه کلرادور بولدر و دانشگاه پاریس،استاد مهمان بود.

فضل الله رضا در سال ۱۹۶۵ برای تلاش در گسترش نظریه شبکه و نظریه اطلاعات، عضو پیوسته مادام العمر (Life Fellow) موسسه مهندسان برق و الکترونیک شد. او همچنین عضو پیوسته انجمن پیشبرد علوم آمریکا و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز بود. فضل الله رضا استاد دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه مک گیل مونترال در استان کبک کانادا بود. او همچنین رئیس افتخاری کنفرانس مهندسی برق ایران، استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رئیس انجمن علمی ایرانیان در آمریکای شمالی، رئیس گسترش زبان و ادب فارسی و مشاور و همکار فعال موسسات علمی و ادبی فراوانی بوده است. فضل الله رضا در سال ۱۳۴۶ بازگشت و پس از محمدعلی مجتهدی ،دومین رئیس دانشگاه شریف شد.

او در سال های کمی که رئیس دانشگاه های تهران و شریف بود، از ۱۵۰ استاد و دانشمند برای آموزش دانشگاهی در رشته های گوناگون دعوت کرد. حضور این استادان، نقش چشمگیری در به روزرسانی برنامه های آموزشی و پژوهشی این دانشگاه ها داشت. فضل الله رضا پس از ریاست در دانشگاه ها، سفیر و رئیس هیئت نمایندگی در یونسکو و راهی پاریس شد. او در دانشگاه سوربن در جایگاه استاد، به آموزش پرداخت و همزمان در برنامه های فشرده سیاسی علمی و ادبی مشارکت می کرد.

فضل الله رضا پس از پنج سال، سفیر در کانادا شد و با دانشگاه های مک گیل و کنکوردیا در جایگاه استادی همکاری کرد فضل الله رضا یکی از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان است و پژوهش های گسترده ای در زمینه ظرفیت کانال شانون و فرستادن بیشترین اطلاعات در کانال های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سامانه های خطی آنالیز عمومی،نظریه سامانه ها و مدارها، نظریه کنترل سامانه های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه های n دهانه ای انجام داده است. فضل الله رضا ارائه دهنده تئوری «انفرماسیون و مکاتب پیشرفته» بود که پیشرفت مهمی در ریاضیات کاربردی و علوم وابسته به آن به شمار می آید. این نظریه،او را به جهانیان شناساند.