مجید درخشانی

مجید درخشانی

Majid Derakhshani

متولد : 1335/06/22 - سن : 64
محل تولد : ایران - سمنان - مهدی شهر
تحصیلات :

مجید درخشانی

مجید درخشانی آهنگ ساز، تنظیم کننده و نوازنده تار و سه تار است. درخشانی از شاگردان محمدرضا لطفی و اعضای اولیه گروه شیدا بوده است. او آلبوم «بچه ها بهار» را با حسین علیزاده و آلبوم «قاصدک» را با صدای اخوان ثالث در دهه ۱۳۶۰ منتشر کرد. اما از سال ۱۳۶۳ به آلمان مهاجرت کرد و در شهر کلن ساکن شد. در این مدت به آموزش موسیقی و اجرای موسیقی ایرانی مشغول بود. همچنین در سال ۱۳۷۵، محمد رضا شجریان را به عنوان آهنگساز و نوازنده تار در آلبوم در خیال همراهی کرد.

درخشانی در سال ۱۳۸۴ پس از ۲۱ سال به ایران بازگشت و گروه خورشید را بنیان گذاشت و به همراه این گروه ۱۵ کنسرت در تهران و شهرستان ها و چین و فرانسه انجام داد. همچنین آلبوم هایی چون «من طربم» و «بیدار دلان» و «فصل باران» و «ترنجستان» و «از بودن و سرودن» و «آسمانه» را منتشر کرد.وی در تابستان ۱۳۸۶ به همراه گروه خود و دو گروه از تاجیکستان و افغانستان، به مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد مولانا، کنسرت هایی در یونسکو در پاریس اجرا کرد.

مجید درخشانی از سال ۱۳۸۵ محمدرضا شجریان و گروه آوا را در کنسرت های اروپا، آمریکا و ایران همراهی کرد. در این دوران دو اثر به نام های غوغای عشق بازان و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه شدند. محمدرضا شجریان در سال ۱۳۸۷ یک گروه موسیقی بنیان گذاری کرد و آن را به افتخار جلیل شهناز (نوازنده نامی تار)، گروه شهناز نامید. از آن زمان به بعد محمدرضا شجریان با این گروه فعالیت داشته است. یکی از ویژگی های مهم این گروه موسیقی استفاده از سازهای ابداعی محمدرضا شجریان که به دست خودش ساخته شده اند و برخی از آن ها ویژگی هایی دارند که می توان آن ها را جایگزین سازهای غربی مثل ویولون نیز قرار داد، می باشد.