محسن تنابنده

محسن تنابنده

Mohsen Tanabandeh

متولد : 1354/01/26 - سن : 47
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - سمنان - دامغان
محل زندگی : ایران - تهران - تهران
تحصیلات :

محسن تنابنده

محسن تنابنده بازیگر، کارگردان و نویسنده سینما، تئاتر و تلویزیون ، وی  در ۲۶ فروردین ۱۳۵۴ از یک خانواده دامغانی در تهران زاده شد. او فرزند دوم خانواده است و جز خودش، سه برادر و سه خواهر دارد، خانواده تنابنده به اقتضای شغل پدر به پیکان شهر می روند. پس از مدتی سکونت درآنجا به اسلامشهر رفته و مقیم این شهر می شوند، مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را در اسلامشهر سپری کرد، او فارغ التحصیل رشته بازیگری است. تنابنده به طور حرفه ای فعالیت بازیگری خود رادر عرصه تئاتر یک سال قبل از ورودش به دانشگاه، در سال ۱۳۷۴ با بازی در نمایش بارعام و پس از آن نمایش جریان عصبی که هر دو اثر نوشته و کار حسن وارسته است آغاز کرد  پس از تجربه چند نقش در تئاتر با این کارگردان، با بازی در فیلم دانه های ریز برف به کارگردانی علیرضا امینی در سال ۱۳۸۲ وارد سینما شد، البته او در طول دوران حرفه ای خود همواره علاوه بر بازیگری به نویسندگی و بازیگردانی نیز مشغول بوده است.

تنابنده در سال ۱۳۸۸ برای بازی در فیلم های سنگ اول و هفت دقیقه تا پائیز و در سال ۱۳۹۵ برای بازی در فیلم فراری سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است. او در سال ۱۳۸۶ برای بازی در فیلم استشهادی برای خدا برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد. تنابنده همچنین موفق به دریافت جوایز مختلفی از دیگر جشنواره های داخلی و خارجی شده است.

بازی او در سریال پایتخت در نقش نقی معمولی در ذهن ها ماندگار شد.  او همچنین در سریال شاهگوش در سه نقش با گریم های متفاوت ظاهر شد، از دیگر نقش های عجیب او بازی در نقش یک پیرزن در سریال ابله است. تنابنده در فیلم محمد رسول الله نقش ساموئل یهودی را بازی کرده که بیشتر دیالوگ ها را با زبان عبری بیان می کند.

محسن تنابنده فعالیت خود در عرصه کارگردانی را با ساخت فیلم گینس در سال ۱۳۹۳ آغاز کرد. وی همچنین در دومین تجربه کارگردانی خود، در سال ۱۳۹۷، فیلم قسم را ساخت.

فیلم های محسن تنابنده

# نام فیلم ساخت کارگردان
1

فیلم قسم

1397محسن تنابنده