همایون سلیمی

همایون سلیمی

Homayoun Salimi

متولد : 1327 - سن : 73
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - تهران - تهران
محل زندگی : ایران - تهران - تهران

همایون سلیمی

همایون سلیمی نقاش و عضوهیات علمیدانشگاه هنر تهران است این هنرمند نقاش از هنرستان میرک تبریز دیپلم گرفت و سپس مدتی در بانک مشغول شد. اما علاقه وافرش به نقاشی او را بر آن داشت که راهی کشور فرانسه شود. از دکترای او مقایسه تصویری است میان آثارش با بناها اعم از کاشی کاری و مجموعه بناهای کاشان. او تاکنون بیش از ۲۰ نمایشگاه انفرادی در و دیگر کشورها برگزار کرده و چندین جایزه بین المللی را دریافت کرده است. علاوه بر نقاشی و چاپ دستی (لیتو و فلز)، پرورش درختچه های مینیاتوری بن سای نیز در زندگی هنری این نقاش به چشم می خورد. همایون سلیمی در داوری و انتخاب دوسالانه های نقاشی و مجسمه سازی نیز شرکت داشته است.

نقش و بافت در آثار همایون سلیمی نقشی اساسی ایفا می کنند. او دوره های و رنگ بندی های مختلف و درجه های متفاوتی از فام ها و غلظت رنگ را در نقاشی هایش نشان می دهد. نقاشی های وی به تدریج چند لایه ای تر و رنگین تر شده است.او با گذاشتن لایه های متعدد رنگ و برداشتن قسمت های برجسته تر به وسیله سمباده، رنگارنگی و حجم بخشی در سطح تابلوهایش را بیشتر می کند. در تعدادی از تابلو این هنرمند رنگ های مکمل و متضاد با هم دیده می شوند و سطح تابلو جلوه ای مانند کانی ها را می یابد.

او در آثار اخیرش نقش از گل پنج پر را انتخاب کرده و آن را در کارهایش تکرار می کند. تکرار در آثار سلیمی از این جهات جذاب است که بافتی یک دست به کارهایش می بخشد. در عین حال هر نقشی با دیگری در جزئیات متفاوت است. او نقوش را به وسیله پر کننده رنگ برجسته ساخته و هر نقش گلی مانند را با نقطه ای مرکزی به تصویر می کشد. نظم و بی نظمی در این آثار جنبه ای شاعرانه یافته اند و سطح نقاشی مانند منجوق دوزی ها و پته دوزی ها، برجسته و غنی از رنگ است. ایستایی کلی این آثار با تکرار نقوش جنبه ای مفهومی می یابد. نقاشی های سلیمی ویژگی هایی دارند که که هم از سنت و هم از دستاوردهای نقاشی های مدرن بهره می برند و در همان حال خصلت های معاصر را نیز از خودشان نشان می دهند. مخاطبان آثار او از قبل می دانند که در نمایشگاهش قرار است با چه چه رو در رو شوند اما هر بار او اتمسفری متفاوت از آثارش را به نمایش می گذارد.