دانشگاه جیرفت

دانشگاه جیرفت

Jiroft University

تلفن : 034۴۱۲۳۳۰۰۰
تلفن : 034۴۳۳۴۷۰۶۱
فکس : 034۴۳۳۴۷۰۶۵

درباره دانشگاه:

دانشگاه جیرفت با قدمت بیش از ۳۰ سال، فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را در سال ۱۳۶۸ با اخذ موافقتنامه اصولی شورای گسترش آموزش عالی، با عنوان آموزشکده اقماری دانشگاه شهید باهنر کرمان آغاز کرد. 

این دانشگاه مراحل توسعه خود را طی این سال‌ها با کسب مجوز دانشکده، مجتمع آموزش عالی و نهایتاً در سال ۱۳۸۸ با ارتقا از دانشکده کشاورزی به دانشگاه جیرفت، فصل نوینی در توسعه علمی جنوب استان کرمان آغاز نمود.

تمدن پنج هزار ساله و تاریخ بیش از هفت هزار سال جیرفت، کهن‌ترین تمدن بشری، جاذبه‌های بوم‌گردی، تنوع اقلیمی در یک گستره جغرافیایی کوچک و قرار گرفتن در یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید محصولات کشاورزی و همچنین بهشت گمشده معادن کشور، دانشگاه جیرفت را به یک قطب تولید و نشر دانش و فناوری در جنوب شرق کشور مبدل ساخته است.

امروز دانشگاه جیرفت توانسته با ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مناسب آموزشی و تحقیقاتی با دارا بودن ۵ دانشکده و ۳۶ رشته تحصیلی و قریب به ۳۵۰۰ دانشجو سهم بزرگی را در پرورش نخبگان و تولید علم و فناوری در کشور به خود اختصاص دهد.

وجود ۱۰۷ عضو هیئت علمی تمام وقت در این دانشگاه علاوه بر آموزش، بر پویاسازی فضای پژوهشی و توسعه علم و فناوری در دانشگاه جیرفت تاثیر شگرفی داشته است.

درصد بالای قبولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های دولتی، گواهی بر سطح بالای کیفیت آموزشی در این دانشگاه می‌باشد.

در راستای سیاست‌های کلی دانشگاه جیرفت، به عنوان دانشگاه جامعه‌محور و پاسخگو توجه به توسعه پایدار جنوب استان کرمان همواره از اولویت‌های این دانشگاه می‌باشد.

در تعاملات ملی و منطقه‌ای دانشگاه جیرفت با امضای تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری با دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و دستگاه‌های اجرایی داخلی توانسته است رسالت خود را در راستای پاسخ‌گویی به نیازهای ملی و منطقه‌ای ایفاء نماید.

در عرصه بین‌الملل نیز دانشگاه جیرفت طی چند سال اخیر با ایجاد بستری مناسب در جهت توسعه ارتباطات پژوهشی و آموزشی توانسته است با مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی خارجی مختلف از جمله دانشگاه میلان و پادوا در ایتالیا، هاروارد و پنسیلوانیا در آمریکا، دکن کالج پونا و رای در هند، ورشو در لهستان، مادرید در اسپانیا، توبینگن در آلمان و گنت در بلژیک تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری پژوهشی منعقد نماید.

دانشگاه جیرفت در افق ده ساله، دانشگاهی کارآفرین و مهارت‌گرا در بین دانشگاه‌های برتر منطقه است که نقشی پیشرو در توسعه پایدار جنوب استان کرمان و منطقه ایفا می‌نماید.