حسین بهروزی نیا

حسین بهروزی نیا

Hossein Behroozinia

متولد : 1341/03/21 - سن : 59
محل تولد : ایران - تهران - تهران

حسین بهروزی نیا 

حسین بهروزی نیا آهنگ ساز، ردیف دان و نوازنده بربط است. وی از سن ۹ سالگی وارد هنرستان موسیقی شد و زیر نظر رضا وهدانی نواختن تار را آغاز نمود و نزد منصور نریمان نواختن عود را فرا گرفت و ردیف موسیقی ایران را از  محمدرضا لطفی آموخت. شکوفایی استعداد بهروزی نیا به سرعت نمایان شد تا جایی که در سن ۱۷ سالگی از او دعوت شد که در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران به کار و تدریس بپردازد.

موقعیت ها و پیشرفت ها به سرعت دنبال هم آمدند و از او درخواست شد که مسوولیت تولید و آموزش آن مرکز را بپذیرد.او همواره در جهت آموزش بربط و تربیت هنرجویان همت گمارده او سفرهای زیادی در سراسر اروپا،آسیا و شمال آمریکا داشته است و کنسرت های زیادی را برگزار نموده همچنین با گروه ها و ارکسترهای برجسته ایرانی مانند ارکستر مضرابی ایران،گروه عارف،گروه مولانا همکاری داشته و از سال ۱۹۹۲ به عنوان نوازنده بربت با گروه دستان همکاری مستمر داشته است.

در طی این سال ها با تعدادی از خوانندگان برجسته از جمله محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری، همایون شجریان و سالار عقیلی همکاری نموده است. بهروزی نیا بربط را به شیوه ایرانی می نوازد که این وجه تمایز او با عود نوازان عرب یا ایرانی است که به شیوه عرب ها عود می نوازند. او بعد از قرن ها با همکاری استاد ابراهیم قنبری مهر ساز بربط را دوباره احیا نمود و وارد جامعه موسیقی ایران کرد.