شهین علیزاده

شهین علیزاده

Shahin Alizadeh

متولد : 1334/10/15 - سن : 68
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - کرمانشاه - کرمانشاه

شهین علیزاده

شهین علیزاده بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون.وی کارشناسی بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنر و کارشناسی ارشد کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران دریافت کرد.از سال ۱۳۴۹ یک دوره شش ماهه بازیگری در مرکز آموزش هنرهای دراماتیک به سرپرستی آتش تقی پور گذراند. علیزاده در همان سال‌ها با تقی‌پور ازدواج کرد و حاصل ازدواج یک دختر و دو پسر می‌باشد.

علیزاده با کارگردانانی همچون حمید سمندریان، رکن‌الدین خسروی، قطب الدین صادقی، مصطفی عبداللهی و پری صابری همکاری داشته و در کارهایشان به عنوان بازیگر حضور پیدا کرد. در سال‌های بعد فرصت همکاری با بهرام بیضایی را نیز به دست آورد.علیزاده همچنین سالها سابقه تدریس در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد هنری از جمله جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، رسام هنر، دانشکده غیرانتفاعی وابسته به جهاد دانشگاهی، موسسه هنری کرج، مرکز تربیت معلم نصیبه و آموزشگاه آزاد حمید سمندریان را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده‌است.وی همچنین آموزشگاه آزاد سینمایی آتشفام فیلم را نیز تاسیس کرده‌است.

شهین علیزاده همچنین به تالیف یک کتاب در حوزه نظریه تئاتر نیز پرداخته‌است.این کتاب ارزشمند «شیوه‌های کارگردانی در نمایش‌های پست‌مدرن» نام دارد که نشر کلبه هنر در سال ۹۵ آن را در تیراژ پنج هزار نسخه و در ۱۵۴ صفحه منتشر کرده‌است.از مهم‌ترین حضورهای تلویزیونی علیزاده هم می‌توان به بازی در سریال شب دهم به کارگردانی حسن فتحی اشاره کرد.

 

 

سریال های شهین علیزاده