مهدی رسولی

مهدی رسولی

Mahdi Rasouli

متولد : 1367/05/12 - سن : 34
ملیت : ایران
محل تولد : ایران - زنجان - زنجان
محل زندگی : ایران - زنجان - زنجان

مهدی رسولی

مهدی رسولی از مداحان اهل بیت و صاحب سبک زنجانی است. او تنها یک برادر بنام محمد دارد که دو سال از او کوچکتر است. پدر وی در زمان جنگ مسئول ستاد تیپ 36 انصار بود که در 2/5 سالگی وی در آبان 1369 در کردستان به شهادت رسید. او درباره شهادت پدرش می گوید: عصر روز شهادت پدر، برادر کوچکتر من آقا محمد به دنیا آمد و همان روز دوباره یک خانواده سه نفره شدیم.

ایشان ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه شاهد گذراند و دبیرستان و پیش دانشگاهی را در مدرسه نمونه دولتی تحصیل کرد. او پس از آن که دوران دبیرستانش را تمام کرد، ﻋﻠﯽ رﻏﻢ ﻋﻼﻗﻪ ﺑﺴﯿﺎری ﮐﻪ ﺑﻪ ﻓﻀﺎی ﺣﻮزه و داﻧﺸﮕﺎه ﻫﺎﯾﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻣﺎم ﺻﺎدق (ع) داﺷت و نیز ﻋﻠﯽ رﻏﻢ ﻗﺒﻮﻟﯽ در داﻧﺸﮕﺎه ﻋﻼﻣﻪ ﻃﺒﺎﻃﺒﺎﯾﯽ و داﻧﺸﮕﺎه ﺗﻬﺮان، ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﺷﺮایط ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ ﻣﺠﺒﻮر ﺷﺪ در داﻧﺸﮕﺎه سراسری زﻧﺠﺎن و در رﺷﺘﻪ ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﻋﻤﺮان ادامه تحصیل دهد. وی پس از اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی عمران، در رشته ﻣﺪﯾریت اﻣﻮر ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ نیز ادامه تحصیل داد و مدرک کارشناسی خود را در این رشته نیز اخذ کرد. او همچنین مدرک ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﯽ ارﺷﺪ خود را در رﺷﺘﻪ ﻋﻠﻮم ﻗﺮآن و ﺣﺪیث از دانشگاه دارالحدیث دریافت کرده است. مهدی رسولی در سال ۱۳۸۸ و سن ۲۱ سالگی ازدواج  کرد و ماحصل ازدواج یک فرزند پسر با نام محمد جواد است که نام پدر ایشان بوده است.

شروع مداحی از زبان خودش – وی می گوید ” البته ما که مرثیه خوان دل دیوانه خویشیم..اینکه چقدر بتوانیم اسم خودمان را ذاکر یا مداح امام حسین(ع) بگذاریم، جای بحث دارد. به واسطه نگاه محبتی که حاج خانم (مادر) به جلسات امام حسین(ع) داشتند، از همان دوران کودکی من را به مجالس روضه می بردند و یکی از افتخاراتم این است که اولین روضه ها را از حاج علی اصغر آقای زنجانی شنیدم که پدر شهید و به نظر بنده از اولیاالله هستند. مثل همه بچه شیعه ها از همان جا محبت امام حسین(ع) به دلم افتاد.

وارد مدرسه که شدم از دوم – سوم ابتدایی شروع به خواندن قرآن و شرکت در گروه سرود و تواشیح کردم که آرام آرام به طرف مداحی کشیده شد. در سال ۷۸ و دوران راهنمایی، چون در مدرسه شاهد درس میخواندم با جمعی از فرزندان شهدا و ایثارگران هیئتی به اسم علی اصغر، وارثان شهدا رو تشکیل دادیم که همان باعث ورود ما به عرصه مداحی شد و بعد خیلی زود وارد هیئت رزمندگان زنجان شدم و چند سال هست که توفیق نوکری دارم. به گفته ایشان نوکرى به اهل بیت (ع) براى هر بچه شیعه ای باعث افتخار و تفاخر است و من هم دوست داشتم از این افتخار بزرگ بى نصیب نباشم.

تقریبا از ۱۰ سالگى در هیاتى به طور ثابت مداحى مى کردم و اولین مداحى رسمى من شعرى در مورد دفاع مقدس در مسجد جامع بود که این موضوع متقارن با شب عاشورا شد.
این را هم بگویم که همراهى بزرگانى چون حاج سیدیوسف شبیرى زمینه را براى من بیشتر مهیا کرد.

مهدی رسولی شعرهای مداحیایش را به گفته اطرافیانش خودش مینویسد و یا بازنویسی میکند. بیشتر مداحی های مهدی رسولی ادغام متن شعرها درباره ستمگران و ظالمان حال حاضر با ظالمان زمان امامان معصوم است. مثل استکبار جهانی کشتار مردمان مسلمان کشورهای جهان به دست امریکا و ... مهدی رسولی بارها در بیت رهبری در حضور مقام معظم رهبری مداحی کرده و مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفته است.